Zagroda Kórnicka 2015

zagroda

W niedzielę, 6 września odbyła się, organizowana przez Stowarzyszenie Aktywna Mościenica po raz dziewiąty,  Zagroda Kórnicka: „Bo nad chleb być może co? – Spotkanie wokół tradycji pieczenia chleba”. Tegoroczna Zagroda miała miejsce w mościenickiej wiacie ogniskowej. Jej główną atrakcją było uruchomienie pieca chlebowego i wypiek tradycyjnego chleba.

Mimo niesprzyjającej aury naszą Zagrodę odwiedziło ok. 200 gości. Zagroda rozpoczęła się nauką i wspólnym wykonaniem tańca „Zasiali górale owies”. Później odwiedzający mieli okazję poznać historię chleba oraz tradycyjne sposoby jego przygotowywania i wypieku w piecu chlebowym. Tajniki tego ostatniego zdradzał nam piekarz Pan Młynarczyk, który również wypiekł chleb w naszym piecu chlebowym.
Najmłodsi i nieco starsi brali udział w licznych konkursach i zajęciach. M.in. odgadywali do czego służyły przedmioty ze starego gospodarstwa domowego, tworzyli małe dzieła sztuki z gliny oraz prace plastyczne z ziaren zbóż. Dzieci mogły również wypiec rzeźby z ciasta chlebowego i skonstruować laleczki z traw. Dorośli natomiast przygotowywali odlotowe kanapki.
Największą popularnością cieszył się jednak konkurs na najlepszy chleb upieczony przez mieszkańców Mościenicy. Ocenialiśmy aż 9 wyśmienitych wypieków. Wszystkie chleby smakowały wręcz wybornie! Natomiast największe uznanie zdobył chleb orkiszowy na miodzie przygotowany przez Iwonę Skrzypczak. Drugie i trzecie miejsce zdobyły chleby Rity Antoniewicz: dyniowy (II miejsce) i ziemniaczany (III miejsce). Przepisy na wszystkie chleby mościenickie znajdziesz tu.
Wszystkim ogromnie spodobał się koncert, jakim uraczyli nas członkowie zespołu Konsonans, którzy grali już na Zagrodzie Kórnickiej po raz trzeci.
Odwiedzający mogli też skosztować doskonałych placków oraz pasztetów, smalców, past i serów przygotowanych przez mieszkańców Mościenicy.
Wszystkim mieszkańcom i przyjaciołom Mościenicy, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowanie Zagrody bardzo, bardzo serdeczne dziękujemy!

Stowarszyszenie Aktywna Mościenica

uszad-marszalkowskiProjekt „Zagroda Kórnica Bo nad chleb być może co? Spotkanie wokół tradycji pieczenia chleba” realizowany w ramach konkursu „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020